Ruzawi School

Prize Winners 2012

CLASS PRIZES

Intermediate Reading Prize: Emma Kuipers (book)

Intermediate Spelling: Justine Biss (book)

The Wilson Cup for Senior Reading Kenneth Raynor (book)

The Brakespear Cup for Senior Spelling Hayley Kingsley (book)

The Curling English Trophy Mazvita Gwaradzimba (book)

General Knowledge
Highest mark in the first test Junior Ropafadzo Madziwanyika (book)
Senior Chayce Ross (book)

Most improved General Knowledge Score
Junior Marshall Parham (book)
Senior Andrew Winskill (book)

Shona Macllwaine Shona Cup (Most improved in spoken Shona) 2 winners this year: Hannah Philp and Chayce Ross

Art Prize Joshua Ferreira (book)

Maths Kundishora Maths Trophy Chayce Ross (book)

Computer Bennett Computer Prize Chayce Ross (book)

Natural History Bruce Bell Memorial Prize (Ornithology/Natural History) Kenneth Raynor (book)

Music
Music Prizes Hayley Kingsley (book)
Gareth Keevil (book)

Guy Whittal Sportsman Cup
The boy who in his game has best exhibited willingness, co-operation, consistent effort, dedication, team spirit and good sportsmanship. 
Simon Sharwood (shield & book)

The Cara-Jo Precious Trophy Sportswoman of the Year
To the girl who has represented the school at 1st team level and who in her games has best exhibited willingness, determination, co-operation, consistent effort, dedication, team spirit and good sportsmanship. Mazvita Gwaradzimba (shield & book)

Anthony Seager Memorial Prize
This prize is to be awarded to a good team man and loyal member of the school, who by preference, is not already in receipt of a prize. The criteria attempts to take into account Tony Seager’s love of team games – notably cricket. Struan Moore-Gordon (book & shield)

The Robinson Cup (Girl)
This prize is to be awarded to a good team woman and loyal member of the school, who preference is not already in receipt of a prize.
Rachel Rambo (book)

Service and Conduct

G M Bentley Cup – For humility and consideration for others. 
Alexander Rambo (sh & book)

C R & C Smith Cup – For exceptional conduct and good manners. Kenneth Raynor (sh & book)

Edward Maxwell Beddow Trophy (For determination and perseverance (Preferably a Grade 7) Hannah Philp

Old Boys Prize and Old Girls Prize

Criteria: Only leavers in Grade 7 are eligible. To be awarded to the boy or girl who:
1) Shows determination, endeavour and leadership qualities and who gives of his / her best.
2) Demonstrates loyalty to the school in his/her attitude
3) Shows enthusiasm and consideration for other, both senior and junior to himself/herself.
4) Is cheerful and displays a keen interest in all aspects of school life.

The Old Girls Prize for 2011 goes to Stephanie Hammond (miniature)

The Old Boys Prize for 2011 goes to Bradley Bingley (miniature)

Bishop’s Shield Fairbridge: 2 104 Winner – Grenfell : 2 306

Dux Awards

Mazvita Gwaradzimba Girl (miniature & book)
Luke Precious Boy (miniature & book)