Ruzawi School

Prize Winners 2010

SWIMMING
STANDARDS CUP (HOUSE) - Grenfell
BOYS STANDARD WINNER - Adriaan Kok
GIRLS STANDARD WINNER - Alexandra Hammond
MOST IMPROVED SWIMMER - Anthony Bingley

TENNIS CHAMPIONSHIPS
AYLWARD CUP SENIOR - Sophie MacDonald
JONES TROPHY (Most Improved Tennis Player) - Rachel Kativu

TRIATHLON
ASHLEY DENMAN TROPHY - Alexandra Hammond

SAILING
FISHER TROPHY - Ryan Klucklow

CRICKET
BISSET CUP (HOUSE)
ANGIER TROPHY - For The Best Cricketer Of The Year - Walter Huchu
JEFF RODRIQUES SHIELD - Best Bowler - Taun Harrison
DRAKE TROPHY - Most Improved Cricketer - Connor Macmillan
ALISTAIR TRAVERS MEMORIAL TROPHY - Best Fielder - Anthony Bingley

HOCKEY
THE BROOKE TROPHY - M Nyangulu
"The Boy who demonstrates a love for the game of Hockey and has worked the hardest to improve his skills"

THE TIM ELTON TROPHY - Jo-Anne Van Reenen
"The girl who demonstrates a love for the game of Hockey and has worked the hardest to improve her skills and is the most valuable team member"

THE JONES TROPHY (Most Improved Hockey player) - Josie Lotter

RUGBY
THE COPPER TROPHY (BEST TACKLER) - Walter Huchu
THE MUTSONZIWA CUP (MOST IMPROVED) - Brandon Marr


ANTHONY SEAGER MEMORIAL PRIZE - Alex Makuvise
This prize is to be awarded to a good team man and loyal member of the school, who by preference, is not already in receipt of a prize.The criteria attempts to take into account Tony Seager's love of team games - notably cricket

GUY WHITTALL SPORTSMANSHIP CUP - Adriaan Kok
The boy who in his game has best exhibited willingness, co-operation, consistent effort, dedication, team spirit and good sportsmanship

THE CARA-JO PRECIOUS TROPHY - SPORTSWOMAN OF THE YEAR - Alexandra Hammond
To the girl who has represented the school at 1st Team Level and who in her games has best exhibited willingness, determination, co-operation, consistent effort, dedication, team spirit and good sportsmanship.

MUSIC/DRAMA
MUSIC PRIZE - Alexander Ruprechet
MUSIC - Gareth Keevil
CHOIR PRIZE - Jo-Anne Van Reneen

ACADEMICS
READING PRIZES
KIPPERS GRADE 1 - Chido Sithole
KIPPERS GRADE 2 - Travis Arnold
INTERMEDIATE 1 - Kenneth Raynor
WILSON CUP - SENIOR - Ushe Makora

GENERAL KNOWLEDGE PRIZE
SENIOR - Liam Brymer
JUNIOR - Terence Mapirivana

SPELLING PRIZES
GRADE 1 - Chido Sithole
GRADE 2 - Nigel Mutapanduwa
INTERMEDIATES - Mazvita Gwaradzimba
BRAKESPEAR CUP - SENIOR - Walter Huchu

HOME ECONOMICS PRIZE - Ryan Kluckow

MACLLWAINE SHONA CUP - Most improved in spoken shona - Jo-Anne Van Reenen

ART PRIZE - Josie Lotter

KUNISHORA MATHS TROPHY - Walter Huchu

THE CURLING ENGLISH TROPHY - Rachel Kativu

THE BENNETT COMPUTER PRIZE - Brandon Marr

NATURAL HISTORY (ORNITHOLOGY/NATURAL HISTORY) BRUCE BELL MEMORIAL PRIZE - Alexander Ruprecht

CLASS PRIZES
GRADE ATTAINMENT PROGRESS ENDEAVOUR
1 Emily Hoard Emily Wood James Palmer
2 Dylan Naran Brian Bennett Nicholas Kuipers
3B Nhamo Mkondi Gareth Munatsirei Brandon Wilson
3R Justine Biss Victoria Wood Marshal Mazengeza
4C Makanatsa Gwaradzimba Louise Retzlaff Douglas Thorburn
4R Katje Larkins Brett Bruk-Jackson Tawanda Muyeye
5A Mazvita Gwaradzimba Mathew Mutsai Chayce Ross
5B Tafadzwa Mucheri Dane Van Duren Kirsty Duxbury
6A Tinashe Heri Nicholas Winskill Megan Stubbs
6B Jack Franklin Brooke Brymer Stephanie Du Plessis
7A Alexandra Hammond Dylan Driscoll Jo-Anne Van Reenen
7B Brandon Marr Jo-Ann Odendaal Roy Gwati


ACADEMIC TIES (HONOURS) - Alexandra Hammond
Awarded to the top students in Grade 7 who continually achieve top marks.

G M BENTLEY CUP - For humility & consideration for others
GIRL - Georgina Brown
BOY - James Beattie

CR & C SMITH CUP - For exceptional conduct & good manners Connor MacMillan
THE OLD BOYS PRIZE FOR 2010 - Jo-Anne Van Reneen
THE OLD GIRLS PRIZE FOR 2010 - Walter Huchu
To be awarded to the boy or girl who shows determination, endeavour and leadership qualities and who gives of his/her best. Demonstrates loyalty to the school in his/her attitude. Shows enthusiasm and consideration for other, both senior and junior to himself/herself. Is cheerful and displays a keen interest in all aspects of school life.

BISHOP'S SHIELD Grenfell
Fairbridge

DUX - GIRL Alexandra Hammond
DUX - BOY Ryan Pretorius